fbpx

Добрива для кислих ґрунтів

У сільськогосподарському виробництві тривалий час вважалося, що чорноземи – це джерело природи, з якого  можна без великих витрат черпати енергетичні ресурси для життєдіяльності людини. Проте аналіз останніх років доводить зворотне і свідчить про наростання процесів деградації в чорноземах. Однією з ознак деградації є збільшення обмінної і гідролітичної кислотності, перш за все чорноземів лісостепової зони, які свідчить про необхідність їх вапнування.

Підвищена кислотність – одна з головних причин низької родючості ґрунтів і недостатньої  ефективності добрив. Наявність кислих ґрунтів є одним з головних факторів, що лімітують отримання стабільно високих, екологічно безпечних і біологічно повноцінних врожаїв сільськогосподарських культур.

Властивості ґрунту тісно пов’язані з чинниками формоутворення ґрунтового горизонту, такими як топографія, клімат та материнська порода. Зв’язок між властивостями ґрунту та ґрунтоутворюючими факторами – це питання, яке вивчається у всьому світі.  рH ґрунту – ключовий показник властивостей ґрунту, який розглядається, як одна з основних змінних, що впливають на інші властивості ґрунту. 

Вплив кислотності ґрунту на врожайність сільськогосподарських культур

Вплив кислотності ґрунту

Дослідження показали, що рН ґрунту може значною мірою впливати на врожайність сільськогосподарських культур, звільнення поживних речовин у ґрунті та активність ґрунтової мікрофлори. Якщо ґрунт сільськогосподарських угідь занадто кислий або занадто лужний, вирощування широкої ланки  культур буде обмеженим.

рН ґрунту є важливим регулятором ґрунту і неминуче контролюється різними ґрунтоутворюючими факторами. У світовому масштабі ґрунти, зібрані з різних кліматичних  умов, мають чіткий рН ґрунту. Ґрунти з посушливим кліматом зазвичай лужні з високим рН ґрунту і навпаки, ґрунти з вологого клімату зазвичай кислі з низьким рівнем  рН ґрунту. Опади та потенційна випарна транспірація контролюють коливання рН ґрунту в глобальному масштабі. Крім того, вплив кліматичних факторів на зміни рН ґрунту спостерігається на регіональних масштабах. 

Оптимальним показником pH є 6,5-7,0, при якому засвоюються більшість добрив, внесених для сільськогосподарських рослин. При pH 5,5 ми втрачаємо фактично четверту частину внесеного азоту, третину калію та половину фосфору.

Як впливає кислотність ґрунту на рівень засвоєння поживних речовин можна побачити на таблиці.

Вплив рН ґрунту на доступність елементів живлення

Кислотність ґрунту Рівень кислотності Значення рН
Кислі ґрунту Дуже висока кислотність <4
Висока кислотність 4-5
Низька кислотність 5-6
Нейтральний рН 6,5-7
Лужні ґрунту Низька лужність 7,5-8
Висока лужність 8-8,5
Дуже висока лужність >9

Використання добрив для кислих ґрунтів

Використання мінеральних добрив у сільському господарстві збільшує надходження поживних речовин у ґрунти, а форма, в якій поживні речовини входять, та їх доля в системі ґрунт-рослина визначають загальний вплив на рН ґрунту. Макроелементи (N, P, K і S) мають найбільший вплив на рН ґрунту, оскільки вони вносяться в значно більших кількостях, ніж мікроелементи.

Форма та доля N у ґрунтово-рослинній системі, ймовірно, є головним  рушієм змін рН ґрунту в сільськогосподарських системах. Азот може бути внесений в ґрунт у багатьох формах, але переважними формами добрив, що застосовуються, є сечовина, аміачна селітра, кальцієва селітра, сульфат амонію, КАС (суміш сечовини та аміачної селітри).

Дослідженнями встановлено, що добрива на основі амонію підкислять ґрунт, оскільки вони утворюють два іони Н+ для кожної молекули амонію, нітрифікованої до нітрату. 

Ступінь підкислення залежить від того, чи вилуговується нітрат, що утворюється з амонію, рослинами. Якщо рослини поглинають нітрати, то чисте підкислення на молекулу амонію зменшується вдвічі порівняно зі сценарієм, коли нітрат вилуговується. Це пов’язано з споживанням одного іона Н+ для кожної молекули нітрату – це часто спостерігається при підвищенні рН ризосфери.

Добрива для кислих ґрунтів

Безводний аміак та сечовина мають менший потенціал кислотності порівняно з продуктами на основі амонію, оскільки один іон Н+ споживається при перетворенні на амоній.

Форма добрива Р, що додається в ґрунт, може впливати на кислотність ґрунту, головним чином за рахунок вивільнення або збільшення іонів Н+ фосфатною молекулою залежно від рН ґрунту. Якщо до ґрунту додавати фосфорну кислоту, молекула завжди підкисляє ґрунт, оскільки виділяються іони Н+. Один іон Н+ , якщо pH ґрунту менше ~ 6,2, а два іони Н+ – коли pH ґрунту вище 8,2. 

Моноамоній фосфат, суперфосфат і потрійний суперфосфат   добрива P яких потрапляє у ґрунт у вигляді H2POіон, який може підкислювати ґрунт з pH більше 7,2, але не впливає на рН ґрунту в кислих ґрунтах. Форма P в діамонійфосфаті  це HPO який може зробити кислі ґрунти  (pH <7,2) більш лужними, але не впливає на ґрунт із рН > 7,2.

Поглинання рослинами  P мало впливає на кислотність ґрунту через малу кількість добрив Р, що вживаються за один рік – отже, хімія добрив домінує у зміні pH та значних відмінностей у рН ризосфери не спостерігається для поглинання різних іонів ортофосфату.

Форма добрива S, що додається в ґрунт, може впливати на кислотність ґрунту, головним чином за рахунок вивільнення іонів Н + шляхом додавання елемента S.  Однак кількість S, що додається в ґрунт та поглинається рослинами, як правило, невелика порівняно з N.

Для кожної молекули S0 доданого в ґрунт, дві H+ іони будуть згенеровані, і вони можуть бути збалансовані за рахунок поглинання рослиною або поглинання H+

Форма, в якій K додається в ґрунт – калій хлористий  (KCl), або сульфат калію (K2 SO4 ) – не впливає на підкислення ґрунту.

Послуга «аудит ґрунту»

Якщо аграрії хочуть працювати довгий час на своїй землі, про неї треба піклуватись

Потрібно вносити ті елемети, яких не вистачає, але як це дізнатись?

Звісно зробивши агрохімічний аналіз ґрунту!

Компанія «Макош» пропонує:

  • Розгорнутий аналіз ґрунту;
  • Простий спосіб відбору зразків;
  • Пояснення до кожного елемента;
  • Прорахунок норм добрив згідно існуючого аналізу;
  • Консультацію досвідчених експертів.
  • Відправка результату впродовж 1 – 7 діб з дня отримання зразків.

Що потрібно від Вас?

  1. Залишити заявку на сайті компанії або ж зателефонувати за номером: 067 – 499 – 41 – 24
  2. Відібрати землю з вашого поля, як вказано в інструкції
  3. Чекати результату!

Мінеральні добрива оптом від Макош

Компанія «Макош» молода та амбітна компанія. Працює напряму з виробником «з рук в руки». Весь асортимент виробляється згідно вимог Євросоюзу та сертифікований СЕС в Україні. Добриво доставляється до клієнта як автомобільним так і вагонним транспортом. Можливий самовивіз добрив з власного складу компанії.

Придбати мінеральні та мікродобрива оптом можна зателефонувавши нам за номером: 067- 431-57-05.

 

Зірок: 1Зірок: 2Зірок: 3Зірок: 4Зірок: 5 (1 оцінок, середнє: 5.00 з 5)
Loading...

Скористайтеся БЕЗКОШТОВНОЮ 
програмою “Агроном 24”

+38 067-431-45-99 - Косой Тимофій (Захід)
+38 067-431-05-88 - Щегловський Микола (Схід)
РЕКОМЕНДОВАНІ СТАТТІ
квітень 27 2020, 13:37
На сьогоднішній день, найпопулярнішим азотним добривом в Україні є аміачна селітра. І це не дивно, адже кожен господар на своєму полі хоче максимально реалізува...
квітень 14 2020, 16:24
Правильна система живлення для соняшника. Рекомендації по внесенню добрив від компанії Макош Соняшник – одна з найголовніших олійних культур сільського госп...
квітень 06 2020, 15:24
Мінеральне добриво NPK Makosh z cynkiem. Детальний огляд від компанії Макош До Вашої уваги представляємо добриво НПК Макош з цинком. Дане добриво найкраще...
квітень 06 2020, 14:40
?Saletrosan - 30? Азотно-сірчане добриво ▪️N - 30% ▪️NO3 - 12% ▪️NO4 - 18% ▪️SO3 - 17,5% Містить дві ефективні форми азоту:? -нітратну, яка працює ві...
РЕКОМЕНДОВАНА ПРОДУКЦІЯ
УПАКОВКА: 500 кг, 50 кг
Застосування:
Добриво універсальне, його можна використовувати під основний, передпосівний обробіток та при посіві. Рекомендуємо застосовувати двохфазне внесення: 70% від запланованої норми під основний обробіток; 30% від запланованої норми при посіві; або вносити 10...
УПАКОВКА: 25 кг
Застосування:
Кристалічна форма забезпечує зручне застосування, а добре розчинні форми  магнію та сірки забезпечують швидке засвоєння цих складників рослинами.  Магній та сірка (в оксидній формі) дуже добре засвоюється через листову поверхню навіть за низької температури. Може бути в...
УПАКОВКА: 500 кг
Застосування:
Можна вносити як перед оранкою, культивацією, закриттям вологи, посівом так і після сходів на ярих та озимих культурах. Найкраще вносити перед прогнозованими опадами. Добриво також використовують для підживлення озимих культур ранньою весною по мерзлоталому ґ...
УПАКОВКА: 20 кг
Застосування:
Добриво призначене для позакореневого, дрібнокапельного підживлення у вигляді водного розчину самостійно або разом з розчином сульфату магнію, карбаміду чи іншими мікродобривами, а також відповідним, перевіреним на сумісність, пестицидом. Розчин використати б...
УПАКОВКА: 500 кг, 50 кг
Застосування:
Добриво універсальне, його можна використовувати під основний, передпосівний обробіток та при посіві. Рекомендуємо застосовувати двохфазне внесення. 70% від запланованої норми під основний обробіток; 30% від запланованої норми при посіві; або вносити ...
БЕЗКОШТОВНА консультація агронома-експерта
Замовити