fbpx

Позакореневе живлення рослин мікродобривами

Внекорневая подкормка растений
Ще не так давно в Україні відслідковувалася тенденція вирощування сільськогосподарських культур за технологією інтенсивного типу, при цьому зменшується кількість культур в сівозміні, що здатні відновлювати родючість ґрунту.

Такі маржинальні культури як соняшник, кукурудза, озимий ріпак, зернові колосові культури фермери звикли удобрювати тільки азотом, в кращому випадку NPK, в той час забуваючи про мікроелементи (покладаючи надію на «невичерпні» поклади в ґрунті). Це одразу позначалось на кількості та якості вирощених врожаїв.

Тому, на сьогоднішній день, більшість аграріїв дійшли висновку, що при такому використанні земельних ресурсів та зміни клімату, стандартного живлення лише прикореневими добривами замало.

В такому разі для повноцінного живлення потрібний метод, який би відповідав наступним критеріям:

 • Не потребує значних витрат;
 • Простий у застосуванні;
 • Забезпечує максимальне використання поживних речовин з основного добрива;
 • Дозволяє регулювати баланс поживних речовин, що надходять у рослину

Проте, даний факт не означає, що варто відмовлятись від мінеральних добрив і використовувати лише добрива по листку. Позакореневе живлення є ефективним інструментом в програмі удобрення будь-якої культури при недостатній кількості елементів або коли доступність поживних речовин з ґрунту блокується біологічними (мікробіологічна активність ґрунту), фізико-хімічними ( тип ґрунту, рН ґрунтового розчину, т.д.) чи екологічними факторами (вологість та температура).

В такому випадку позакореневе підживлення має особливі переваги над ґрунтовими добривами. Крім того, на різних етапах росту та розвитку с/г культур необхідні різні комбінації цих елементів.

Всі мікродобрива поділяють на:

 • Рідкі;
 • Кристалічні або порошкоподібні.

Рідкі добрива зазвичай містять один хімічний елемент та розливаються в каністри.

Кристалічні або порошкоподібні мікродобрива містять або один або комплекс елементів живлення. Найчастіше елементи схелатовані, тому швидко поглинаються рослинами і впливають на їх ріст і розвиток. Кристалічні добрива зручніші у використанні, тому що не вимагають спеціальних умов зберігання.

Для чого потрібне позакореневе живлення?

Для чого потрібне позакореневе живлення?

Позакореневе підживлення використовують як оперативний спосіб ліквідації симптомів дефіциту поживних речовин, оскільки поглинання поживних речовин листом відбувається набагато швидше ніж при поглинанні корінням. Мікродобрива вносяться по листу шляхом обприскування

Даний метод живлення набуває популярності серед фермерів, які прагнуть отримувати сталі та високі врожаї. Основна його суть полягає в розпиленні на листову поверхню та стебла моно або комплексними розчинами добрив, які підбираються індивідуально для кожної культури, в залежності від вегетативного та репродуктивного періоду. Чому ж багато фермерів досі ігнорують внесення добрив по листку?

Аби доступно роз’яснити дану ситуацію, варто спростувати міф: внесення мінеральних добрив восени та навесні не достатньо для повноцінного розвитку рослини. Як правило, через несприятливі умови, такі як низькі чи високі температури, проходження різних мікробіологічних процесів в ґрунті, рН ґрунтового розчину, не здатні забезпечити надходження елементів живлення в рослину через корінь

Це особливо впливає на закладення урожаю в критичні фази розвитку сільськогосподарських культур. Основна істина така: рослину треба живити в тому числі і по листку, причому робити це правильно, вчасно і в достатній кількості. Завдяки мікродобривам ми можемо коригувати надходження поживних елементів у рослину, при необхідності підвищувати стресостійкість, а при потребі ліквідувати дію несприятливих факторів.

Коли здійснюється позакореневе живлення

Коли здійснюється позакореневе живлення

Досвідчені агрономи здійснюють позакореневе живлення рослин протягом всього періоду вегетації рослин та формування і дозрівання плодів. В залежності від особливостей культури позакореневе живлення проводиться:

 • восени ( по озимому ріпаку та пшениці);
 • весною, при появі сходів (кукурудза, соняшник) чи відновленні вегетації після зимівлі (ріпак, пшениця);
 • влітку для формування якісного врожаю і захисту від шкідників та хвороб (цукровий буряк, овочі, фруктові дерева та кущі)..

Для внесення елементів живлення по листу готують бакову суміш, що дозволяє одночасно і підживити рослини і внести необхідні засоби захисту.

Запам’ятайте основні правила приготування бакової суміші:

 1. необхідно наповнити бак оприскувача на 2/3 водою (бажано річковою чи пом’якшеною);
 2. додати карбамід;
 3. поступово всипати кристалічні мікродобрива;
 4. влити рідкі мікродобрива;
 5. інші ЗЗР
 6. пестициди;
 7. долити воду до необхідного рівня

Даний розчин потрібно вносити на рослини одразу після приготування. Щоб добриво краще поглинулося через листову поверхню варто дотримуватися наступних рекомендацій:

 1. Проводити обприскування необхідно зранку з 7 до 10 години або ввечері після 17 години і до заходу сонці. В цей період рослини максимально спроможні спожити корисних елементів через листову поверхню.
 2. Температура повітря має бути вищою +12оС але не більше +22 оС. За таким температур в рослини відкриваються продихи на внутрішній стороні листа і більша кількість елементів живлення проникає до транспортної системи рослини.
 3. Краще проводити позакореневе живлення в пасмурну вологу погоду, щоб не було прямих сонячних променів, однак якщо підуть опади, то добриво змиється і не поглинеться рослиною.

Мікродобриво для позакореневого живлення

Мікродобриво для позакореневого живлення

Компанія Макош має розширену лінійку добрив для позакореневого живлення. Асортимент компанії сформований з лінійки комплексних добрив від польського виробника Ekoplon. Розберемо детальніше властивості кристалічних комплексних продуктів: Maxibor 21, Mаксимус екстра Р, Максимус екстра РК.

Maxibor 21. Продукт досить універсальний, адже майже всі культури потребують достатньої кількості Бору на етапах інтенсивного росту і розвитку. Він має кристалічну форму та 100%-ву розчинність на відміну від аналогів, існуючих на ринку. Добриво містить 20,8% бору та 0,02% молібдену. Його рекомендують вносити позакоренево на цукровий буряк, соняшник, бобові, овочеві та плодові культури

Добрива серії Максимус: екстра Р та екстра Р схелатовані комплексом chelacid. Це унікальний симбіоз хелатів EDTA, DTPA та органічних кислот. Хелати EDTA забезпечують повне поглинання мікроелементів.Органические кислоты ограничивают развитие вредителей и поражения патогенами.

Максимус екстра Р. Комплексне добриво, яке містить в собі ряд мікро та макроелементів, а також амінокислоти. Добриво підвищує стійкість рослин до несприятливих кліматичних умов, особливо до холоду, стимулює регенерацію рослини.

Оскільки в ньому міститься підвищена кількість фосфору, рекомендуємо вносити позакоренево на кукурудзу, ріпак, цукровий буряк, озимі зернові, соняшник.

Максимус екстра РК. Комплексне кристалічне добриво з підвищеним вмістом фосфору і калію. Має 100% розчинність, зручне у використанні. Стимулює розвиток кореневої системи, підвищує посухостійкість, позитивно впливає на генеративні органи рослин.

Комплексне кристалічне добриво з підвищеним вмістом фосфору і калію. Має 100% розчинність, зручне у використанні. Стимулює розвиток кореневої системи, підвищує посухостійкість, позитивно впливає на генеративні органи рослин.

Особливості живлення різних культур

Кожна сільськогосподарська культура має свої особливості вирощування і формування товарного врожаю. Тому вносити мікродобрива потрібно в різні періоди розвитку і в різних дозах і нормах.

Культура Періоди позакореневого живлення Мікродобрива для позакореневого живлення
Озимі та ярі зернові Осіннє кущення Сульфат магнію кристалічний Arkop, Еколист моно марганець, Еколист моно мідь, Максібор 21
Весняне кущення Сульфат магнію кристалічний Arkop, Максимус екстра Р, Еколист моно марганець, Еколист моно мідь
Вихід в трубку Сульфат магнію кристалічний Arkop,  Максимус екстра РК,  Еколист моно марганець, Еколист моно мідь
Прапорцевий лист Сульфат магнію кристалічний Arkop, Максимус екстра Р, Максібор 21, Еколист моно марганець, Еколист моно мідь
Озимий та ярий ріпак Формування листової розетки Максибор 21 Сульфат магния кристаллический Arkop, Эколист моно бор
Формування стебла, бутонізація Максимус екстра Р, Максібор 21, Сульфат магнію кристалічний Arkop, Еколист моно бор
Цукровий буряк Фаза 4-8 листків Максібор 21, Сульфат магнію кристалічний Arkop, Еколист моно цинк, Еколист моно бор
Фаза 10-12 листків Максимус екстра Р, Максібор 21, Сульфат магнію кристалічний Arkop, Еколист моно марганець, Еколист моно цинк, Еколист моно бор
Змикання рядів Максимус екстра РК, Максібор 21, Сульфат магнію кристалічний Arkop, Еколист моно цинк, Еколист моно бор
Соняшник Фаза 3-6 листків Максимус екстра Р, Максібор 21, Сульфат магнію кристалічний Arkop, Еколист моно бор, Еколист моно цинк
Фаза 8-10 листів Максимус екстра РК, Максібор 21, Сульфат магнію кристалічний Arkop, Еколист моно марганець, Еколист моно бор, Еколист моно цинк
Кукурудза Фаза 4-6 та 8-10 листків Сульфат магнію кристалічний Arkop, Максимус екстра Р, Максимус екстра РК, Максібор 21, Еколист моно цинк
Соя, бобові 1-3 трійчастих листків Максимус екстра Р, Максібор 21, Еколист моно цинк, Сульфат магнію кристалічний Arkop, Еколист моно бор, Еколист моно молібден
Перед та після цвітіння Максимус екстра РК, Максібор 21, Сульфат магнію кристалічний Arkop, Еколист моно бор
Картопля, овочі Стеблування Сульфат магнію кристалічний Arkop
Змикання рядів Максимус екстра РК, Максібор 21, Еколист моно бор, Еколист моно цинк, Сульфат магнію кристалічний Arkop, Еколист моно марганець
Бутонізація Максібор 21, Еколист моно бор, Еколист моно цинк, Сульфат магнію кристалічний Arkop
Плодові дерева та кущі Зелений бутон, рожевий бутон, початок цвітіння Максібор 21, Сульфат магнію кристалічний Arkop, Еколист моно марганець, Еколист моно бор, Еколист моно цинк
Кінець квітіння, початок зав’язування плодів, ріст і достигання плодів Еколист моно цинк, Еколист моно кальцій, Максимус екстра Р, Максимус екстра РК, Максібор 21, Сульфат магнію кристалічний Arkop, Еколист моно марганець, Еколист моно бор

Норму та кількість добрив визначає агроном, враховуючи стан рослин, особливості сорту, норми виносу поживних речовин рослиною з ґрунту.

Де купити добрива для позакоренового живлення

При купівлі мінеральних добрив необхідно звертати увагу на термін їх виготовлення та умови зберігання. Рідкі мікродобрива мають зберігатися в утопленому складі при температурі більше +5С.

Купити добрива за низькими цінами можна в офіційного представника польського заводу в Україні компанії «Макош».

Широкий асортимент, безкоштовна доставка автомобільним і залізничним транспортом, безкоштовна консультація агронома експерта компанії допоможуть обрати добриво для отримання сталих та якісних врожаїв.

 

Автор: Максімов Анатолій Миколайович, кандидат сільськогосподарських наук

Зірок: 1Зірок: 2Зірок: 3Зірок: 4Зірок: 5 (Поки оцінок немає)
Loading...

Скористайтеся БЕЗКОШТОВНОЮ 
програмою “Агроном 24”

+38 067-431-45-99 - Косой Тимофій (Захід)
+38 067-431-05-88 - Щегловський Микола (Схід)
РЕКОМЕНДОВАНІ СТАТТІ
квітень 27 2020, 13:37
На сьогоднішній день, найпопулярнішим азотним добривом в Україні є аміачна селітра. І це не дивно, адже кожен господар на своєму полі хоче максимально реалізува...
квітень 14 2020, 16:24
Правильна система живлення для соняшника. Рекомендації по внесенню добрив від компанії Макош Соняшник – одна з найголовніших олійних культур сільського госп...
квітень 06 2020, 15:24
Мінеральне добриво NPK Makosh z cynkiem. Детальний огляд від компанії Макош До Вашої уваги представляємо добриво НПК Макош з цинком. Дане добриво найкраще...
квітень 06 2020, 14:40
?Saletrosan - 30? Азотно-сірчане добриво ▪️N - 30% ▪️NO3 - 12% ▪️NO4 - 18% ▪️SO3 - 17,5% Містить дві ефективні форми азоту:? -нітратну, яка працює ві...
РЕКОМЕНДОВАНА ПРОДУКЦІЯ
УПАКОВКА: 500 кг, 50 кг
Застосування:
Добриво універсальне, його можна використовувати під основний, передпосівний обробіток та при посіві. Рекомендуємо застосовувати двохфазне внесення: 70% від запланованої норми під основний обробіток; 30% від запланованої норми при посіві; або вносити 10...
УПАКОВКА: 25 кг
Застосування:
Кристалічна форма забезпечує зручне застосування, а добре розчинні форми  магнію та сірки забезпечують швидке засвоєння цих складників рослинами.  Магній та сірка (в оксидній формі) дуже добре засвоюється через листову поверхню навіть за низької температури. Може бути в...
УПАКОВКА: 500 кг
Застосування:
Можна вносити як перед оранкою, культивацією, закриттям вологи, посівом так і після сходів на ярих та озимих культурах. Найкраще вносити перед прогнозованими опадами. Добриво також використовують для підживлення озимих культур ранньою весною по мерзлоталому ґ...
УПАКОВКА: 20 кг
Застосування:
Добриво призначене для позакореневого, дрібнокапельного підживлення у вигляді водного розчину самостійно або разом з розчином сульфату магнію, карбаміду чи іншими мікродобривами, а також відповідним, перевіреним на сумісність, пестицидом. Розчин використати б...
УПАКОВКА: 500 кг, 50 кг
Застосування:
Добриво універсальне, його можна використовувати під основний, передпосівний обробіток та при посіві. Рекомендуємо застосовувати двохфазне внесення. 70% від запланованої норми під основний обробіток; 30% від запланованої норми при посіві; або вносити ...
БЕЗКОШТОВНА консультація агронома-експерта
Замовити