Збереження вологи в ґрунті

Сохранение влаги в почве

Зменшення кількості опадів являється наслідками вже відчутного для всіх потепління та зміни клімату. Саме тому збереження вологи в ґрунтів було, є та буде залишатись актуальним питанням для тих, хто займається аграрною діяльністю.

Існують різні способи обробки ґрунту. Їх можна поділити на традиційні та новітні. Оранка та глибоке рихлення відносяться до першого виду, а такі технології як No-Till (ноу тілл) та Strip-Till (стріп тілл) – до новітніх методів.

Одним з перших рішень, до яких варто вдатись задля збереження вологи в ґрунті – це відмова від оранки і використання лише глибокого рихлення. Завдяки цьому способу не буде утворюватись ущільнена плужна підошва, оскільки ґрунт матиме стабільну структуру без оберненого пласту землі з залишками рослинних решток на поверхні. Волога буде накопичуватись та зберігатись, а рівень випаровування значно знизиться.

Наступний крок – це мінімізація обробітку грунту. Всі операції, пов’язані з роботою у полі, необхідно здійснювати вчасно, інакше така діяльність призводить до значних витрат вологи. Лущення стерні та закриття вологи весною є одним з прикладів.

Не слід також забувати про проведення снігозатримання, оскільки воно є важливим заходом для нагромадження вологи.

No-Till (ноу тілл)- це сучасна техніка обробки землі, що полягає у вкриванні поверхні землі шаром спеціально подрібнених залишків рослин (поживні рештки або мульча). Оскільки оранка не проводиться, то верхній шар ґрунту залишається непошкодженим і в рази краще зберігає вологу. Нульовий обробіток підходить для роботи в посушливих місцевостях або ж в полях, розташованих на схилах в умовах вологого клімату. Також він запобігає водній та вітровій ерозії грунтів.

Нульовий обробіток – не просто відмова від оранки. Це – складна система обробітку землі, що потребує спеціальних технічних засобів та дотримання чіткої технології.   

Ноу тілл набуває все більшої популярності в Україні, оскільки для агротехнічної діяльності у такий спосіб необхідно менше праці та кількості палива.

Стріп тілл – ще одна система обробки ґрунту, спрямована на збереження вологи у ньому. Вона поєднує у собі основні переваги традиційних технологій підсушування та прогріву ґрунту з системою ноу тілл, обробляючи лише призначену для посіву насіння ділянку землі. Ширина кожної смужки ґрунту, що піддається обробці, - 25 см.

Переваги технології стріп тілл:

  • Можливість одночасно вносити на різну глибину різні мінеральні добрива;

  • Повний обробіток ґрунту для просапних культур здійснюється за один прохід, що значно економить кількість витраченого палива;

  • Депо добрив закладається під рядами посівів, що сприяє оптимізації їх живлення;

  • Здійснення обробки ґрунту, внесення добрив та насіння може відбуватись в один і той самий час;

  • Зберігається родючість землі;

  • Знижується ерозія грунтів;

  • Переміщення вологого ґрунту в горизонт проростання;

  • Знижується ущільнення ґрунту;

  • Низький рівень зношування спеціалізованої техніки.

Завдяки тому, що оброблена ділянка землі просихає та прогрівається більш інтенсивно, здійснювати посів можна у більш ранні терміни. Ця перевага технології стріп тілл є вирішальним фактором для її впровадження у північних зонах, оскільки інколи через надмірне зволоження та повільне просихання грунту техніка не може зайти на поле у визначені терміни.

Рекомендована продукція
Гранульований суперфосфат є типовим добривом для передпосівного внесення. Його необхідно змішувати з ґрунтом на глибині до 10-15 см. Добриво не містить компонентів, що обмежують схожість насіння, це...
SUPERFOSFAT MAKOSH
Кристалічна форма забезпечує зручне застосування, а добре розчинні форми  магнію та сірки забезпечують швидке засвоєння цих складників рослинами.  Магній та сірка (в оксидній формі) дуже...
Crystallised magnesium sulphate concentrated arkop
Найбільш ефективним дане добриво буде, якщо його внести під час передпосівного підживлення. Після висіву рекомендовано перемішати це добриво з ґрунтом на глибині 10-20 см. Важливо дотримуватись...
KALIUM MAKOSH
Сучасне комплексне гранульоване добриво MAKOSH MAGNEZOWY з мікроелементами Mn та Cu розроблене спеціально для швидкої компенсації дефіциту магнію та сірки. Завдяки застосуванню добрива покращуються...
MAKOSH MAGNEZOWY+mikro (Mn,Cu)