fbpx

Калійне добриво: види, застосування, особливості внесення

Калийное удобрение: виды, применение, особенности внесения.

Види калійних добрив

При виробництві калійних добрив використовують природні поклади солей калію таких як:

 • сильвін
 • каїніт,
 • сильвініт,
 • карналіт,
 • алуніт,
 • полігаліт,
 • лангбейніт,
 • шепіт.

В залежності від сировини, з якої вони виготовляються калійні добрива поділяються на:

 • Калій хлористий
 • Сульфат калію
 • Калійна сіль
 • Калімагнезія

Калій хлористий – це калійне добриво, що отримується в результаті переробки карналітових і сильвінітових руд. Добриво на вигляд має форму гранул неправильної форми червоно-бурого або сірувато-білого кольору.

Сульфат калію – представляє собою висококонцентроване добриво, що за зовнішніми ознаками нагадує дрібний кристалічний порошок білого кольору з жовтим відтінком. Воно добре розчиняється у воді та не злежується. Дане добриво відноситься до добрив з підвищеною фізіологічною кислотністю та рекомендують застосовувати для всіх культур та на всіх типах ґрунтів. Завдяки ньому збільшується урожай гречки,винограду, тютюну та інших культур в районах з дефіцитом вологи. Сульфат калію набув популярності при вирощуванні плодів та в овочівництві.

Калімагнезія. У добриві міститься 28–30 % К20 та 8 % MgO і не більш як 15 % хлору. Має порошкоподібну або гранульовану консистенцію білого кольору, іноді з сірим чи рожевим відтінком. Відмінною особливістю даного виду добрива є його не гігроскопічність та воно не злежується. Найкраще калімагнезію вносити під культури, чутливі до хлору, однак його можна застосовувати на всіх типах ґрунтів під усі культури.

Калійна сіль. Містить 40 % К2O, близько 20 Na2O. Це суміш різнокольорових кристалів середнього та дрібного розміру. Це добриво добре розчиняється у воді та при довгому зберіганні може злежуватися. Суміш натрієво- та калієвмісних добрив застосовують для підживлення капусту, помідор, лучних й злакових трав, а також під коренеплоди.

Кalium Makosh – містить 42% К2O, S-10%, Ca-6, Mg-4. За зовнішніми ознаками гранули неправильної форми червоно-бурого кольору, добре розчинні у воді. Кalium Makosh можна застосовувати під усі культури на всіх типах ґрунтів України.

Каліум Макош

Застосування калійних добрив

Всі калійні добрива прекрасно розчиняються у воді. При внесенні в ґрунт вони дуже швидко розчиняються завдяки ґрунтовій волозі і вступають з ҐВК у реакції обміну. Калій споживається ґрунтовими колоїдами, що зменшує його рухомість, однак він залишається досяжним для живлення рослин. Хлор з калійних добрив залишається в ґрунті та легко з нього вимивається. Збільшення вмісту хлору в ґрунті через застосування калійних добрив може негативно позначитись на продуктивності таких культур: льону, картоплі, винограду, гречки, тютюну, цитрусових та інших культур, які чутливі до хлору, однак часто їх вплив перебільшують.

Для мінімізації негативного впливу хлору, що міститься в калійному добриві, його необхідно вносити восени під час основного обробітку ґрунту в оптимальних нормах. Від дощу в осінньо-зимовий період хлор вимиваються з ґрунту, а молекули калію залишаються в ґрунті і стають доступними для рослин. В залежності від гранулометричного складу ґрунту та норм калійних добрив необмінне зв’язування калію з добрив може сягати від 15 до 80 %.

Внаслідок такої фіксації калію його доступність для рослин значно знижується, а іноді він стає зовсім недоступним. Процеси висушування та зволоження ґрунту значно посилюють процес фіксації калію. Тому калійні добрива не варто вносити у верхній шар ґрунту, що часто пересихає. Всі форми калію взаємодіють між собою, тому всі вони в різних кількостях доступні для рослин. На ґрунтах з середньо та важкосуглинковим гранулометричним складом калій з добрив не перемішується глибше кореневмісного шару ґрунту.

Які культури можна підживлювати калійними добривами

культура
Ріпак Ріпак належить до калієлюбних рослин. Калій підвищує стійкість ріпаку до вилягання, ураження хворобами, зимостійкість, збільшує кількість насіння в рослині і масу 1000 насінин.

 

 

Соняшник Калій бере участь у вуглеводному обміні, транспорті води та безпосередній оводненості клітин. Також підвищує посухостійкість соняшнику, допомагає утримати вологу і зменшує її випаровування
Соя До початку цвітіння соя засвоює калію в 1,5 раз більше ніж азоту і в 1,8 раз більше ніж фосфору. Однак найбільше цього елементу соя споживає в період формування бобів та наливки зерна. Підвищує врожайність та олійність культури.
Цукровий буряк В зв’язку з нагромадженням значної кількості вуглеводів, цукровий буряк потребує великої кількості калію. Він підвищує гідрофільність плазми і водоутримувальну здатність, що сприяє збереженню оптимального стану структури органоїдів і протопласту в цілому. Вирощування цукрового буряку з достатнім внесенням калійних добрив також забезпечує стійкість рослин до захворювань
Плодові дерева та кущі Покращує смакові та товарні властивості плодів, підвищує стійкість плодів і рослин до грибкових і бактеріальних хвороб, покращує вміст цукрів.

Живлення пшениці

Роль калію в житті пшениці різноманітна:

 • пришвидшує роботу ферментів, за допомогою яких нагромаджуються цукри і синтезується білок;
 • підвищує холодо- та морозостійкість;
 • підвищує стійкість рослин до грибкових захворювань;
 • формується добре розвинута коренева система;
 • покращується кущіння;
 • соломина виростає міцніша, що запобігає виляганню;
 • послаблюється негативна дія надлишкового азотного живлення;
 • нормалізується фотосинтез;
 • підвищуються посухостійкість.

Завдяки калію вуглеводи із вегетативних органів переміщуються до колоса, що призводить до якісного наливу зерна, в результаті чого підвищується крупність і наповненість зерна та вміст білку. Озима пшениця засвоює калій всього періоду вегетації: від проростання до цвітіння, а найбільше у фазах виходу в трубку і колосіння.

Повну норму калійного добрива необхідно вносити разом з фосфорним під час основного обробітку ґрунту. Ефективність калійного, азотного і фосфорного добрива зменшується на кислих ґрунтах. Калій, у холодну погоду, запобігає зниженню врожайності. Він рухається у рослині від старіших листків до молодих, тому нестача калію проявляється на старих листках.

дефіцит калію пшениці

Живлення цукрового буряка

Цукрові буряки нагромаджують багато вуглеводів, тому потребують значної кількості калію. Цей елемент підвищує гідрофільність плазми, водоутримання, регулюю фотосинтез. При застосуванні високих доз калійних добрив, збільшується стійкість рослин до захворювання, посухи, негативного впливу високих та низьких температур, кількість цукрів в коренеплодах.

Найбільше цього важливого елементу буряки засвоюють в період інтенсивного росту маси. Калій впливає на азотний обмін в рослинах, тому за його нестачі в рослині нагромаджується аміак, що призводить до отруєння і загибелі рослин. За калійного голодування краї листків буряка стають жовто-коричневими та зморщеними, на них з’являються темно-бурі плями.

Необхідну норму калійних добрив необхідно вносити разом з фосфорними добривами під основний обробіток ґрунту. Засвоюваність фосфору, азоту і калію зменшується на кислих ґрунтах.

дефіцит калію буряку

Живлення ріпаку

Ріпак є калієлюбивою культурою. Калій підвищує стійкість ріпаку до вилягання, враження хвороб, зимостійкість, збільшується кількість насіння і маса 1000 насінин. Норма внесення калійного добрива залежить від родючості ґрунту, попередника та прогнозованого рівня врожайності. Найкраще вносити калійні добрива в поєднанні з фосфорними під оранку чи культивацію навесні.

В той же час дозу добрива потрібно підбирати правильно, адже надмірна його кількість погіршить перезимівлю рослин. В разі внесення калійного добрива восени, за зимньо-весняний період калій перейде в доступні для рослини форми.

Живлення кукурудзи

Добра забезпеченість ґрунту калієм сприяє ефективному використанню вологи, підвищує стійкість до посухи, покращує засвоєння рослиною азоту. При нестачі калію рослини кукурудзи сповільнюють ріст, призупиняється фотосинтез, листки стають спочатку жовтувато зеленими, а потім і жовтими. Краї та верхівки листків стають сухими, ніби обпеченими.

Калій найбільше засвоюється кукурудзою від фази 5-6 листків до цвітіння. Він підвищує стійкість до вилягання та стеблової гнилі. Завдяки калію відбувається переміщення вуглеводів з листків в період формування качанів. Урожайність зерна прямо пропорційно залежить від кількості засвоєного рослиною калію.

Живлення соняшника

Для формування 1 ц насіння соняшника необхідно 18 кг д.р. калію. Він бере участь в транспорті води, вуглеводному обміні, оводненості клітин, підвищує посухостійкість рослин, допомагає утримати вологу та зменшити її випаровування. Найбільше цього елемента споживається в період від утворення кошика до достигання. Навіть за великого вмісту калію в ґрунті, його додаткове внесення позитивно впливає на рівень урожаю.

Живлення овочів та квітів

Незважаючи на необхідність в калії всім рослин, потреба в цьому елементі у них різна.

Найбільше калію потребують:

 • з овочів – капуста (особливо кольорова), огірки, ревінь, морква, картопля, баштан, баклажани, перець, томати, баклани та інші;
 • з плодово-ягідних культур – яблуня, груша, малина, слива, вишня, чорниця, виноград, цитрусові;
 • з цвітів – калли, гортензії, антуриуми, стрептокарпуси, бровалії, гербери, спатифіліуми.

В той же час у порічок, цибулі, редіски, салату, аґрусу і полуниці потреба в калії приблизно в півтора раза менше ніж в інших культур. Використання калійних добрив для зазначених видів культур має свої особливості.

Так, більшість овочевих культур погано реагують на хлор, тому недолік калію в цих культурах краще заповнювати за допомогою сіркокислого калію, а також натрій містких добрив, особливо це актуально для коренеплодів, так як елемент має властивість переміщувати вуглеводи до коренів з листя. Для томатів калійні добрива рекомендують вносити одночасно з посівом.

Ці рослини потребують в калії не так багато з точки зору зростання, однак він необхідний для формування плодів та підвищення їх якості. Але обробка томатів свіжим розчином калійного добрива може призвести до надмірного розвитку зеленої маси куща, що негативно вплине на дозрівання і якості врожаю.

В цілому для правильного росту томатів більше підходить велика доза фосфору, ніж калію. Дефіцит калію для огірків призводить до деформування плодів (вони набувають грушеподібної форми), пагони витягуються, листя змінює забарвлення на більш темний.

Підживити цю культуру можна сірчаним калієм або попелом, також для огірків рекомендують використовувати калімагнезію як основну підкормку в період цвітіння (10 г на 10 л води) в сукупності з суперфосфатом. Виноград потребує підживлення калієм щорічно або в сухому вигляді або розчиненим у воді.

Ознаки дефіциту калію

Дефіцит калію:

 •  посилює дихання рослин;
 • знижує інтенсивність фотосинтезу;
 • зменшує кількість вуглеводів, що необхідні в процесі росту;
 • зменшує утворення насіння;
 • призводить до того, що азот не бере участі в процесі метаболізму.

Без калію рослина не взмозі перетворювати аміак на азотисті органічні сполуки, в результаті аміак накопичується в рослині, що чинить токсичний вплив на неї. Нестача калію візуально проявляється тим, що листя стає гофрованим, в’яне й опадає, знижується тургор, краї листків покриваються зеленими плямами, а при гострій нестачі – стають коричневими.

Дефіцит цього елементу на початкових етапах розвитку призводить до зупинки поділу клітин та збільшення вегетативної маси. Калій максимально засвоюється в період інтенсивного росту та наростання вегетативної маси. А от цукровому буряку калійне живлення необхідне під час інтенсивного накопичення цукрів.

Коли вносити калійні добрива

Коли вносити калійні добрива

Сьогодні застосуванню калійних добрив не надається належна увага. Це пояснюється тим що, в більшості ґрунтів калій характеризується високим природним вмістом і значно кращою забезпеченістю його рухомими сполуками. Біля 30% становлять площі з середнім і низьким вмістом рухомих сполук калію.

Це переважно ґрунти легкого гранулометричного складу. Першочергового внесення калієвмісних добрив потребують опідзолені ґрунти Лісостепу та дерново-підзолисті ґрунти Полісся. А от ґрунти південної частини Лісостепу і практично всі ґрунти Степу мають підвищений чи високий вміст рухомих сполук калію.

Найефективніше калійні добрива проявляють себе на легких дерново-підзолистих ґрунтах Полісся, на осушених торф’яниках, сірих лісових ґрунтах і чорноземах вилужених. Чорноземні ґрунти Лісостепу і Степу містять значну кількість доступного для рослин калію. Ці ґрунти також багаті на необмінний калій, який може активно переходити у рухомі форми.

Але з часом, за систематичного вирощування культур, що мають високий винос калію та при внесенні високих норм азотних і фосфорних добрив, ефективність калійних добрив на таких ґрунтах зростає. Це можна пояснити збідненням ґрунтів на калій, що не удобрювалися через його винесення врожаями. Для ґрунтів середнього і важкого гранулометричного складу рекомендують вносити калійні добрива в період основного обробітку.

Калій абсорбується і утримується в оброблюваному шарі ґрунту, а хлор, завдяки атмосферним опадам, вимивається вниз по профілю ґрунту. На легких ґрунтах за умов достатнього зволоження калієвмісні добрива можна застосовувати навесні в передпосівний обробіток ґрунту. При підживленні калійні добрива мало ефективні, але в умовах зрошення на ґрунтах з легким гранулометричним складом можна іноді застосовувати для підживлення просапних культур.

Також невеликі дози калійних добрив (10–15 кг/га д.р.) вносять у рядки під час сівби с/г культур. Особливо ефективне локальне внесення одночасно з фосфорними калійних добрив при посіві озимих культур, що покращує їх зимостійкість. Проте підвищенні норми локального внесення калійних добрив знижують схожість насіння.

Де купити калійні добрива

Мінеральні добрива фасують в беги по 500 кг та мішки по 50 та 25 кг. Добрива з таким фасуванням можна придбати як в українського виробника так і в представника іноземного заводу в Україні. Всі вони відрізняються умовами співпраці: терміном постачання добрив, умовами розрахунку та поставки в господарства.

Компанія «Макош» має унікальні умови співпраці з українськими фермерами:

 • безкоштовна доставка вантажівками чи залізничним транспортом;
 • оплата за добрива здійснюється по факту доставки добрив в господарство;
 • допомога в реєстрації декларацій ПДВ; ц
 • ілодобова сервісна консультація агрономів-експертів «Агроном 24/7».
Зірок: 1Зірок: 2Зірок: 3Зірок: 4Зірок: 5 (1 оцінок, середнє: 5.00 з 5)
Loading...

Скористайтеся БЕЗКОШТОВНОЮ 
програмою “Агроном 24”

+38 067-431-45-99 - Косой Тимофій (Захід)
+38 067-431-05-88 - Щегловський Микола (Схід)
РЕКОМЕНДОВАНІ СТАТТІ
квітень 27 2020, 13:37
На сьогоднішній день, найпопулярнішим азотним добривом в Україні є аміачна селітра. І це не дивно, адже кожен господар на своєму полі хоче максимально реалізува...
квітень 14 2020, 16:24
Правильна система живлення для соняшника. Рекомендації по внесенню добрив від компанії Макош Соняшник – одна з найголовніших олійних культур сільського госп...
квітень 06 2020, 15:24
Мінеральне добриво NPK Makosh z cynkiem. Детальний огляд від компанії Макош До Вашої уваги представляємо добриво НПК Макош з цинком. Дане добриво найкраще...
квітень 06 2020, 14:40
?Saletrosan - 30? Азотно-сірчане добриво ▪️N - 30% ▪️NO3 - 12% ▪️NO4 - 18% ▪️SO3 - 17,5% Містить дві ефективні форми азоту:? -нітратну, яка працює ві...
РЕКОМЕНДОВАНА ПРОДУКЦІЯ
УПАКОВКА: 500 кг, 50 кг
Застосування:
Добриво універсальне, його можна використовувати під основний, передпосівний обробіток та при посіві. Рекомендуємо застосовувати двохфазне внесення: 70% від запланованої норми під основний обробіток; 30% від запланованої норми при посіві; або вносити 10...
УПАКОВКА: 25 кг
Застосування:
Кристалічна форма забезпечує зручне застосування, а добре розчинні форми  магнію та сірки забезпечують швидке засвоєння цих складників рослинами.  Магній та сірка (в оксидній формі) дуже добре засвоюється через листову поверхню навіть за низької температури. Може бути в...
УПАКОВКА: 500 кг
Застосування:
Можна вносити як перед оранкою, культивацією, закриттям вологи, посівом так і після сходів на ярих та озимих культурах. Найкраще вносити перед прогнозованими опадами. Добриво також використовують для підживлення озимих культур ранньою весною по мерзлоталому ґ...
УПАКОВКА: 20 кг
Застосування:
Добриво призначене для позакореневого, дрібнокапельного підживлення у вигляді водного розчину самостійно або разом з розчином сульфату магнію, карбаміду чи іншими мікродобривами, а також відповідним, перевіреним на сумісність, пестицидом. Розчин використати б...
УПАКОВКА: 500 кг, 50 кг
Застосування:
Добриво універсальне, його можна використовувати під основний, передпосівний обробіток та при посіві. Рекомендуємо застосовувати двохфазне внесення. 70% від запланованої норми під основний обробіток; 30% від запланованої норми при посіві; або вносити ...
БЕЗКОШТОВНА консультація агронома-експерта
Замовити