fbpx

Перезимівля озимих культур

Одним з важливих показників формування майбутнього врожаю озимих культур є їхня перезимівля. Те, скільки рослин залишиться на весняне відновлення вегетації і в якому вони будуть стані, залежатиме майбутня кількість та якість врожаю. Які фактори впливають на перезимівлю та як її підвищити, ми розглянемо в даній статті.

Перезимівля озимих культур

Отже, на загибель рослин взимку можуть впливати такі фактори.

  1. Вимерзання– виникає при субкритичних температурах, тоді, коли вони встановлюються раптово або одразу після відлиги. Причиною загибелі тут стає вільна вода, що знаходиться в міжклітинному просторі. Під дією мінусових температур вона перетворюється на кристали льоду та «розривають» тканини рослин. Після цього рослина втрачає тургор, жовтіє та гине.
  2. Вимокання– виникає в низинних районах, де застоюється вода після танення снігу. Зазвичай відбувається на глинистих водонепроникних грунтах восени чи весною. Загибель рослин настає від того, що не проходить процес дихання, рослини виснажуються та жовтіють. Від моменту затоплення до загибелі проходить близько двох тижнів.
  3. Випрівання. Цьому негативному процесу піддаються рослини, що починають дихати і вегетувати під шаром снігу не маючи достатньої кількості світла. Відбувається нераціональна втрата цукрів та рослина стає вразливою до хвороб (снігова пліснява). Така ситуація також може виникати на фоні високих норм азотних добрив з осені.
  4. Випирання. Коли на початку зими замерзає грунт, він зменшується в об’ємі. При цьому, на рихлій землі коріння рослин обривається, а вузол кущення оголюється. За такої ситуації рослини озимих культур швидко гинуть. Уникнути цього можна, проводячи оранку за три тижні до посіву, застосовувати прикочування посіву.
  5. Льодяна кірка – буває двох видів – висяча і притерта. В першому випадку відбувається часткове танення снігу з пізнішим його замерзанням. На поверхні снігу утворюється льодяна кірка, а під нею рихлий сніг або пустота. Цей вид льодяної кірки є не таким страшним, він навіть може виконувати захисну функцію. Але при тривалому збереженні під нею може утворюватись парниковий ефект. Рослини починають вегетувати, але за недостатньої аерації жовтіють та гинуть.

За притертої льодяної кірки рослини вражаються механічно. Лід  починає утворюватись на поверхні грунту або  на глибині вузла кущення. Так як лід має більшу теплопровідність, то посилюється дія морозів. Також притерта льодяна кірка сповільнює танення снігу, перешкоджає аерації.

На сьогодні актуальним питанням залишається й температура вимерзання озимих культур. Приклад залежності висоти снігового покриву та температури повітря на вимерзання озимої пшениці наведений у таблиці.

Температура вимерзання озимої пшениці

Температура повітря Висота снігового покриву Ймовірність вимерзання
Від -1С до -5С 5см 15%
Від -5С до -10С 5 см 20%
Від -15 до -20С 5 см 35%
Від -5С до -10С 10 см 8%
Від -15 до -20С 10 см 23%

З таблиці видно, що чим більший сніговий покрив ми маємо, тим більші морози може витримувати озима пшениця. Шар у 10см здатний вберегти рослини від загибелі навіть від найлютіших морозів, у той час як шар у 3-4 см не захистить зону кущення від замерзання.

Які ж є фактори вдалої перезимівлі? Це вже давно не секрет: морозостій-кість сортів та гібридів, висота агротехніки та сприятливі погодні умови. Якщо на погоду ми не можемо впливати, то підбирати морозостійкі сорти та гібиди в залежності від зони ведення господарства не є особливою проблемою. На сьогодні виробники посівного матеріалу пропонують величезний вибір.

Що ж до агротехніки, то тут застосовують багато прийомів. Це і оптимальні строки посіву для розвитку й укріплення рослин, і прикотковування посівів для попередження випирання, і покращення водно-фізичних властивостей грунту.

Для вчасного виявлення та попередження проблем перезимівлі агроном господарства повинен проводити обстеження полів, правильно сплановувати агротехнічні заходи.

Добрива для озимих культур

Не слід забувати й про живлення фосфорно-калійними добривами для забезпечення правильного розвитку, накопичення цукрів і подальшого правильного проходження процесу загартовування.

Купити добрива оптом рекомендуємо в компанії «Макош», що є офіційним дилером польських мінеральних добрив на території України.

Для Вас пропонуємо тільки якісну продукцію, яка має високий вміст діючої речовини і гарно розчиняється в ґрунті.

А головне – все це, за доступними цінами!

 

Зірок: 1Зірок: 2Зірок: 3Зірок: 4Зірок: 5 (Поки оцінок немає)
Loading...

Скористайтеся БЕЗКОШТОВНОЮ 
програмою “Агроном 24”

+38 067-431-45-99 - Косой Тимофій (Захід)
+38 067-431-05-88 - Щегловський Микола (Схід)
РЕКОМЕНДОВАНІ СТАТТІ
квітень 27 2020, 13:37
На сьогоднішній день, найпопулярнішим азотним добривом в Україні є аміачна селітра. І це не дивно, адже кожен господар на своєму полі хоче максимально реалізува...
квітень 14 2020, 16:24
Правильна система живлення для соняшника. Рекомендації по внесенню добрив від компанії Макош Соняшник – одна з найголовніших олійних культур сільського госп...
квітень 06 2020, 15:24
Мінеральне добриво NPK Makosh z cynkiem. Детальний огляд від компанії Макош До Вашої уваги представляємо добриво НПК Макош з цинком. Дане добриво найкраще...
квітень 06 2020, 14:40
?Saletrosan - 30? Азотно-сірчане добриво ▪️N - 30% ▪️NO3 - 12% ▪️NO4 - 18% ▪️SO3 - 17,5% Містить дві ефективні форми азоту:? -нітратну, яка працює ві...
РЕКОМЕНДОВАНА ПРОДУКЦІЯ
УПАКОВКА: 500 кг, 50 кг
Застосування:
Добриво універсальне, його можна використовувати під основний, передпосівний обробіток та при посіві. Рекомендуємо застосовувати двохфазне внесення: 70% від запланованої норми під основний обробіток; 30% від запланованої норми при посіві; або вносити 10...
УПАКОВКА: 25 кг
Застосування:
Кристалічна форма забезпечує зручне застосування, а добре розчинні форми  магнію та сірки забезпечують швидке засвоєння цих складників рослинами.  Магній та сірка (в оксидній формі) дуже добре засвоюється через листову поверхню навіть за низької температури. Може бути в...
УПАКОВКА: 500 кг
Застосування:
Можна вносити як перед оранкою, культивацією, закриттям вологи, посівом так і після сходів на ярих та озимих культурах. Найкраще вносити перед прогнозованими опадами. Добриво також використовують для підживлення озимих культур ранньою весною по мерзлоталому ґ...
УПАКОВКА: 20 кг
Застосування:
Добриво призначене для позакореневого, дрібнокапельного підживлення у вигляді водного розчину самостійно або разом з розчином сульфату магнію, карбаміду чи іншими мікродобривами, а також відповідним, перевіреним на сумісність, пестицидом. Розчин використати б...
УПАКОВКА: 500 кг, 50 кг
Застосування:
Добриво універсальне, його можна використовувати під основний, передпосівний обробіток та при посіві. Рекомендуємо застосовувати двохфазне внесення. 70% від запланованої норми під основний обробіток; 30% від запланованої норми при посіві; або вносити ...
БЕЗКОШТОВНА консультація агронома-експерта
Замовити