10 years
0670001005

Фосфорні добрива – вплив, застосування, особливості внесення

Серед хімічних елементів, що входять до складу рослин, фосфор займає особливе місце. Без фосфору немає життя. Він міститься в кожній клітині рослин. Різні види сільськогосподарських рослин містять неоднакову кількість цього елемента, причому фосфору, як і азоту, набагато більше в зерні і взагалі в товарній продукції врожаю. Вміст фосфору в рослинах, ґрунті, добривах прийнято виражати в перерахунку на його оксид Р2О5. У рослинах фосфор міститься у складі органічних та мінеральних сполук.

У мінеральній формі фосфор буває у вигляді солей ортофосфатної кислоти, катіонами яких є йони кальцію, магнію, амонію тощо. Хоча кількість їх невелика, вони беруть участь в утворенні багатьох фосфоровмісних органічних сполук, що життєво необхідні для рослин. До таких органічних сполук належать нуклеїнові кислоти, нуклеопротеїди, фосфопротеїди, фосфатиди, фітин, цукрофосфати, макроергічні та інші сполуки.

Вплив фосфору на розвиток рослин

Потреба рослин у фосфорі в різні періоди їх життя неоднакова. В початковий період після появи сходів фосфор для рослин украй необхідний, хоча б у невеликій кількості. Як показали дослідження, нестача цього елемента на початку росту рослин не компенсується внесенням його в наступні періоди росту і розвитку рослин. Це пояснюється тим, що в ранньому віці розвивається коренева система рослин і створюються запаси цього елемента, які потім перерозподіляються між іншими органами. Тому, якщо в цей період не забезпечити достатнього фосфорного живлення рослин, а пізніше вносити цей елемент навіть у надлишку, то врожай буде нижчим.

Отже, фосфор - є одним з найважливіших макроелементів, який завдяки своїй активуючій дії:

  • відіграє вирішальну роль у передачі енергії та диханні рослин;

  • приймає участь у передачі спадкових властивостей та створенні клітинних мембран;

  • прискорює перехід рослин до репродуктивної фази розвитку;

  • позитивно впливає на генеративні органи рослини;

  • у рослин виробляється стійкість до згубних факторів зовнішнього середовища;

  • коренеутворення.

Ознаки дефіциту фосфору

Основним способом засвоєння фосфору кореневими волосками є лише дифузія, швидкість якої визначається температурою ґрунту. При температурі ґрунту нижче 12°С дифузія практично припиняється, і як наслідок засвоєння фосфору із ґрунту стає недоступним. Тому рослини будуть страждати від нестачі даного елемента живлення навіть за високої забезпеченості ґрунту фосфором.

При фосфорному голодуванню можна помітити, що листки у таких рослин стають синювато-зеленими, нерідко з пурпуровим або бронзовим відтінком (свідчення затримки синтезу білка і накопичення цукрів). Утворюється антоціан, який надає листкам червоного забарвлення.

У зернових культур за нестачі фосфору верхівки нижніх листків забарвлюються в фіолетово-червоний колір, кущіння слабке. Найчіткіше ці ознаки виявляються під час викидання волоті або колоса.

Виробництво та види фосфорних добрив

Сировиною для виробництва фосфорних добрив є  природні фосфатні руди – фосфорити і апатити. Головною складовою частиною їх є Кальцій фосфат Са3(РО4)2 і фторапатит Са5(РО4)3F. Апатити – це вивержені породи кристалічної  будови.  Фосфорити  мають  осадове  походження.  До  складу фосфорних руд, крім фосфатної сировини, входять кварц, доломіт, вапняк, глина та ін.

Для  поліпшення  сировинного  складу  матеріалу  апатити і фосфорити збагачують  методом  флотації.  Після  збагачення  апатитовий  концентрат містить не менше як 39% Р2О5 і не більше 1% вологи.

При виробництві фосфорних добрив фосфатну сировину переробляють наступним чином:

  • тонко    розмелюють    фосфорити    на    фосфоритне    борошно,    яке безпосередньо використовують як добриво на кислих ґрунтах;
  • розкладають природні фосфати сульфатною, хлоридною, нітратною або фосфорною кислотами, внаслідок чого добувають водорозчинні добрива: 

- простий (MAKOSH FOSFAT та SUPERFOSFAT MAKOSH z mikroelementami (B, Zn)) і подвійний (SUPER FOS DAR 40) суперфосфат та амофос (СУЛЬФОАМОФОС NP 20:20 +13 S), а також добрива, в яких Р2О5 може бути як у водо- і цитратно-розчинній формі, так і тільки у цитратно-розчинній формі;


  • природні  фосфати  обробляють  водяною  парою  при  високих температурах  (гідротермічна  обробка)  з  метою  видалення  фтору  і переведення фосфату в цитратно-розчинну форму;
  • природні  фосфати  спікають  (лужне  розкладання)  із  солями  лужних  і лужноземельних  металів  (K, Na, Mg тощо).  При  цьому утворюються термофосфати, плавлені фосфати, тощо; до цієї групи добрив належить томасшлак.

На сьогоднішній день фосфорні добрива розділяють на три групи: 

  • легкорозчинні або водорозчинні – суперфосфат гранульований, порошкоподібний, суперфосфат подвійний;

  • слаборозчинні або розчинні в легких кислотах – преципітат, томасшлак;

  • важкорозчинні або розчинні в сильних кислотах – фосфорне борошно.

Фосфор у добривах представлений в основному в таких формах:

  • монокальційфосфат – містить усі три групи фосфору, але найбільше водорозчинного. Менше зв’язується на закислених грунтах (простий і подвійний суперфосфат); 

  • моно- і діамонійфосфат - які досить швидко надходять у ґрунтовий розчин і поглинаються рослинами, але можуть утворювати нерозчинні сполуки з Алюмінієм та Залізом.

Застосування фосфорних добрив

Рекомендовано вносити фосфорні мінеральні добрива з осені під основний обробіток ґрунту, аби заробити добриво на ту глибину, де буде зосереджена основна кількість кореневої системи, так як фосфор у ґрунті малорухомий. Внесення у даний період, також забезпечить перехід у ґрунтово-вбирний комплекс основного елемента живлення в доступну форму, що покриє потребу у живленні рослин на увесь період вегетації.

Навесні фосфор вносять в ґрунт теж, але використовують для цього добрива, до складу яких входять швидкодіючі з’єднання. Для того, щоб правильно підібрати добриво, необхідно знати, що воно з себе представляє. Зазвичай назва дається агрохімікатів за елементами його складу.

Ефективність  фосфорних добрив напряму залежить від типу ґрунту. Фосфор чудово працює у поєднанні  з азотом. Завдяки їх комбінації в чорноземах, рослини не вимагатимуть рясного поливу, а коренева система ставатиме міцнішою і розвиватиметься набагато швидше. Фосфорні добрива можна вносити в ґрунтах з низьким показником родючості і великим рівнем кислотності.

Отже, для отримання гарного та якісною врожаю, потрібно вчасно та в достатній кількості вносити мінеральні добрива на всіх фазах росту і розвитку. Також для того, щоб правильно обрати добриво, потрібно провести Аудит Ґрунту, який дозволить оптимізувати систему живлення відповідно до особливостей агрохімічного складу вашого ґрунту.

MAKOSH – інвестиційне живлення рослин! Ми примножуємо ваші врожаї, а значить і прибутки.

Супутні товари