fbpx

Аміачна селітра

На сьогоднішній день, найпопулярнішим азотним добривом в Україні є аміачна селітра. І це не дивно, адже кожен господар на своєму полі хоче максимально реалізувати потенціал сільськогосподарських культур та отримати максимальний прибуток. Тому обсяги виробництва цього важливого добрива в світі з кожним роком все зростає. А чому це відбувається, з’ясуємо в даній статті.

Аміачна селітра – представляє собою кристалічний порошок або гранули білого кольору з жовтуватим відтінком, сіль азотної кислоти. Відкриття цієї речовини датується 1659 р. і належить Глауберу. Гранульовану аміачну селітру застосовують у сільському господарстві в основне внесення, при посіві культур і для всіх видів підгодівлі. Містить до 35% азоту в амонійній і нітратної формах, обидві форми азоту легко засвоюються рослинами.

У менших масштабах її використовують для виробництва вибухових речовин. Аміачна селітра – являються сильним окислювачем, у сухому вигляді може вибухає від детонаторів. До механічних впливів (удар, тертя) не чутлива. При дії вогню та іскри на аміачну селітру загоряння не відбувається. При пожежах вона розкладається, виділяючи кисень, що підсилює горіння легкозаймистих предметів. При сильних пожежах складів, що містять велику кількість селітри, можливі вибухи внаслідок її бурхливого термічного розкладання та інтенсивного газоутворення.

Характеристика добрива

аміачна селітра

Щільність 1,725 г/см³. Температура плавлення – 169,6°C, температура кипіння – 235°C, температура розкладання – 210° C. Хімічна формула: NH4 NO3

Показник Параметри
Масова частка, %

Азоту

Води, не більше

 

34,4

0,2-0,3

Гранулометричний склад, %

Масова частка гранул розміром від 1-4 мм, не менше

В тому числі від 2-4 м, не менше

Менше 1 мм, не більше

 

95

80

3

Гідроскопічна точка при відносній вологості повітря і t=200 C, % 63,3
Об’ємна маса, т/м3 0,82

Аміачна селітра добре розчиняється у воді і має велику гігроскопічність (здатність поглинати вологу з повітря). Це може бути причиною того, що гранули добрива розпливаються, втрачають свою кристалічну форму, відбувається злежування добрив – сипучий матеріал перетворюється на тверду монолітну масу.

Ми рекомендуєм: Амічану селітру Pulan

За фізіологічними властивостями аміачна селітра належить до кислих добрив. Якщо у ґрунту реакція рН нормальна, то він не буде окислюватися. Кислі ґрунти додатково вимагають внесення карбонату кальцію. На кожних 100 кг селітри беруть 75 кг карбонату кальцію. На кислих ґрунтах також необхідно поєднувати аміачну селітру і вапнякове борошно у рівних пропорціях.

Виробництво аміачної селітри

Це добриво роблять у такий спосіб –  азот пов’язують з воднем. У результаті реакції, що відбувається утворюється аміак. Згодом аміак окислюється до азотної кислоти, і якщо з’єднати аміак з азотною кислотою, то вийде нітрат амонію тобто аміачна селітра. Така сполука вміщуватиме азот у двох формах: амонійній та нітратній (17,2 % амонійного та 17,2 % нітратного азоту, в сумі 34,4 % азоту).

Подальше виробництво аміачної селітри полягає у випаровування цього розчину за допомогою високої температури, поки концентрат добрива в суміші не досягне 95 – 99%. Потім аміачна селітра гранулюється, висушується, охолоджується і упаковується. Випускається у формі гранул, оброблених поверхнево-активною речовиною, що забезпечує хорошу сипучість і не дає злежуватись продукту при зберіганні.

Застосування аміачної селітри

фото аміачної селітри

Головна особливість аміачної селітри — це наявність азоту в двох  формах: нітратній і амонійній, де його концентрація досягає до 35%. Завдяки своїй рухливості, азот з аміачної селітри чудово підходить для внесення по мерзлоталому ґрунту, адже здатний одразу потрапляє до рослини. Селітра є швидкодіючим добривом, тому її краще вносити весною для підживлення озимих культур.

Даний вид добрив є абсолютно універсальним та може використовуватися на будь-яких типах ґрунтів. Але варто пам’ятати, що за нестачі кальцію на кислих підзолистих ґрунтах внесення аміачної селітри може викликати підкислення ґрунтового розчину. На ґрунтах, багатих основами (сірих лісових і чорноземах), навіть систематичне внесення високих доз аміачної селітри підкислення ґрунтового розчину не викликає. Місцеве підкислення – явище тимчасове, але може негативно впливати на рослини на початку росту. Амонійна форма аміачної селітри іноді піддається процесу нітрифікації, що також призводить до тимчасового підкислення ґрунту. Проте подальша денітрифікація призводить до переходу частини нітратного азоту в газоподібний стан, що є негативним ефектом.

Використання аміачної селітри покращує забезпеченість рослин нітрогеном, що сприяє активному синтезу білків і органічних речовин у рослинах та наростанню їх вегетативних органів, тим самим забезпечуючи підвищення врожаю сільськогосподарських культур та його якісних показників, подовження терміну зберігання, транспортабельності та лежкості продукцiї. Найбільша ефективність досягається при використанні аміачної селітри для ранньовесняного підживлення, а також для внесення поверхнево чи локально до посіву або при посіві ярих культур та підживлення технічних. А ось до внесення на овочеві та баштанні культури потрібно ставитись з обережністю, тому що вона може сприяти накопиченню нітратів.

Підживлення озимої пшениці аміачною селітрою

Способи внесення аміачної селітри можуть бути різними:

  • Внесення розкидачем по мерзло-талому ґрунті чи під очікувані опади;
  • Розкидання по поверхні ґрунту з подальшою заробкою;
  • Внесення сівалкою при посіві в рядок;
  • Внесення сівалкою по вегетуючій пшениці по методу Бузницького.

Ранньовесняне внесення азоту (регенеративне) пришвидшує процес кущіння, підвищує густоту посівів, збільшує кількість члеників колосового стрижня. Доза азоту для першого підживлення залежить від двох чинників — стану посівів і часу відновлення весняної вегетації. На добре розвинених посівах рекомендується вносити 80-120 кг аміачної селітри. Особливо ефективне внесення цього азотного добрива по мерзло-талому ґрунті.

Друга підгодівля (продуктивна) — найбільше впливає на врожай зерна, проводять на початку виходу рослин у трубку. До підгодівлі зазвичай вносять гербіциди, щоб не допустити засвоєння азоту бур’янами. Якщо ранньою весною вносилося 20% загальної норми азоту, то під час другої підгодівлі вносять 120-250 кг селітри. Норма добрив визначається першої підгодівлею.

Третя підгодівля (якісна) — вноситься решту азоту 100-200 кг аміачної селітри в період від початку фази колосіння до наливу зерна. Це збільшує тривалість активної діяльності верхніх листків, підвищує інтенсивність фотосинтезу, зростає маса 1000 зерен, підвищується врожайність і якість насіння.

Зберігання та транспортування

Упаковка селітри проводиться у зварні поліетиленові мішки або у чотиришарові паперові мішки з поліетиленовим вкладишем масою 50 кг, також спеціалізовані контейнери – біг-беги, масою 500-800 кг. Горловини відкритих поліетиленових мішків (після їх заповнення) повинні бути заварені, а відкритих паперових мішків – зашиті машинним способом.

Транспортувати можна як в підготовленій тарі, так i насипом. Упаковану у мішки селітру дозволено перевозити усіма видами транспорту, крім повітряного (через підвищену пожежну небезпеку), в критих транспортних засобах відповідно до правил перевезення вантажу.

Неупакованих селiтру для промисловості транспортують насипом у залiзничних вагонах типу мiнераловоза або хопперцементовоза та автотранспортом з укриттям. За погодженням iз споживачем неупакованих селітру для сільського господарства транспортують у залiзничних вагонах саморозвантажних та автотранспортом з укриттям. Аміачна селітра є небезпечним вантажем класу 1 «Вибуховi речовини та вироби, № ООН 0222» і перевозиться також під належним відвантажувальних найменуванням «Нiтрат амонію».  Аміачну селітру зберiгають у закритих складських примiщеннях, що захищають продукт від попадання атмосферних опадiв. При зберiганні продукту насипом не допускати змiшування з iншими видами добрив. Не допускати змiшування з карбамiдом.

Як замовити добриво?

Мінеральні добрива від Макош можна замовити за номером: 067 – 431 – 57 – 05 або на сайті makosh-group.com.ua

 

 

Зірок: 1Зірок: 2Зірок: 3Зірок: 4Зірок: 5 (Поки оцінок немає)
Loading...

Скористайтеся БЕЗКОШТОВНОЮ 
програмою “Агроном 24”

+38 067-431-45-99 - Косой Тимофій (Захід)
+38 067-431-05-88 - Щегловський Микола (Схід)
РЕКОМЕНДОВАНІ СТАТТІ
квітень 14 2020, 16:24
Правильна система живлення для соняшника. Рекомендації по внесенню добрив від компанії Макош Соняшник – одна з найголовніших олійних культур сільського госп...
квітень 06 2020, 15:24
Мінеральне добриво NPK Makosh z cynkiem. Детальний огляд від компанії Макош До Вашої уваги представляємо добриво НПК Макош з цинком. Дане добриво найкраще...
квітень 06 2020, 14:40
?Saletrosan - 30? Азотно-сірчане добриво ▪️N - 30% ▪️NO3 - 12% ▪️NO4 - 18% ▪️SO3 - 17,5% Містить дві ефективні форми азоту:? -нітратну, яка працює ві...
березень 25 2020, 17:07
Для того, щоб забезпечити оптимальний ріст та розвиток рослин, насамперед необхідно створити систему живлення, яка буде збалансована по макро- та мікроелементах...
РЕКОМЕНДОВАНА ПРОДУКЦІЯ
УПАКОВКА: 500 кг, 50 кг
Застосування:
Добриво універсальне, його можна використовувати під основний, передпосівний обробіток та при посіві. Рекомендуємо застосовувати двохфазне внесення: 70% від запланованої норми під основний обробіток; 30% від запланованої норми при посіві; або вносити 10...
УПАКОВКА: 25 кг
Застосування:
Кристалічна форма забезпечує зручне застосування, а добре розчинні форми  магнію та сірки забезпечують швидке засвоєння цих складників рослинами.  Магній та сірка (в оксидній формі) дуже добре засвоюється через листову поверхню навіть за низької температури. Може бути в...
УПАКОВКА: 500 кг
Застосування:
Можна вносити як перед оранкою, культивацією, закриттям вологи, посівом так і після сходів на ярих та озимих культурах. Найкраще вносити перед прогнозованими опадами. Добриво також використовують для підживлення озимих культур ранньою весною по мерзлоталому ґ...
УПАКОВКА: 20 кг
Застосування:
Добриво призначене для позакореневого, дрібнокапельного підживлення у вигляді водного розчину самостійно або разом з розчином сульфату магнію, карбаміду чи іншими мікродобривами, а також відповідним, перевіреним на сумісність, пестицидом. Розчин використати б...
УПАКОВКА: 500 кг, 50 кг
Застосування:
Добриво універсальне, його можна використовувати під основний, передпосівний обробіток та при посіві. Рекомендуємо застосовувати двохфазне внесення. 70% від запланованої норми під основний обробіток; 30% від запланованої норми при посіві; або вносити ...
БЕЗКОШТОВНА консультація агронома-експерта
Замовити