+38 067 000 10 05

Азотні добрива: основні форми, види та особливості їх застосування

Азот є одним з найважливіших макроелементів, який є у складі кожної частини рослини. Саме він є важливою складовою хлорофілу, що надає рослинам зеленого забарвлення. Азот легко вимивається з ґрунту, а забезпечення  його у достатній кількості сприяє повноцінному розвитку рослини.

Внаслідок дефіциту даного макроелемента верхня частина старих листків та кінцівки пагонів рослини набувають світло-зеленого та жовтого забарвлення. При цьому ранні листки відмирають, плоди зростають невеликого розміру, а стебла рослин набувають темно-червоного кольору.

Для кращих умов при вирощуванні будь-якої культури, важливо вносити в ґрунт азотні добрива. За останні роки їх виробництво збільшилось в декілька разів. Щороку в сільському господарстві використовують близько 90 млн тонн азоту. Найкраще засвоюються ґрунтом аміачні та нітратні добрива, тому їх особливо важливо вносити завчасно. Норми застосування добрив залежать від багатьох факторів: біологічних особливостей культури, кліматичних умов, способів внесення добрив, тощо.

Основні форми азоту

Основні форми азоту

Розглянемо основні форми азоту, які виділяють у складі добрив.

Амідна (NH2)

Дана форма перетворюється у ґрунті в амонійну, а згодом нітратну форму. Важливо зазначити, що рослина може засвоювати лише дві останні форми з ґрунту. А при низькій температурі цей процес уповільнюється. Але легко та швидко засвоюється через листову поверхню. Тому це найкращий варіант азотних добрив для позакореневого підживлення.

Амонійна (NH4)

Амонійна форма поступово засвоюється рослиною, навіть за невисокої температури та частково перетворюється у нітратну.

Завдяки даній формі зростає коренева система, покращується кущіння та засвоєння поживних елементів. Дану форму найкраще використовувати для передпосівного внесення.

Нітратна (NO3)

Нітратна форма засвоюється кореневою системою найшвидше, але може швидко вимиватись у глибші шари ґрунту. Найкраще засвоюється при високій температурі і на кислих ґрунтах. Завдяки нітратній формі краще засвоюється калій, кальцій та магній.

Дана форма найкраще підходить для підживлення і припосівного внесення під культури, які потребують значної кількості азоту на ранніх стадіях розвитку та інтенсивного росту рослини.

Види азотних добрив

Види азотних добрив

Про важливість азотних добрив ми згадували не одноразово, тому сподіваємось, що всі розуміють на скільки важливе азотне живлення для рослин. Агрономи сподіваються, що їх врожай буде багатим і щедрим, тому для цього дуже важливо підживлювати рослини азотними добривами. Спробуємо коротко і водночас детально розглянути основні переваги при внесенні різних азотних добрив.

Аміачна селітра

Аміачна селітра – найуніверсальніше і ефективніше добриво амонійно-нітратного вмісту, яке має великий попит при використанні по всій території України. Це пов’язано з тим, що селітру використовують у багатьох напрямках. Дане добриво має позитивний вплив і вноситься на більшості видах ґрунтів, його використовують під всі культури і застосовують всіма способами (допосівне, припосівне, підживлення). Найкраще аміачна селітра демонструє себе при підживленні озимих культур навесні.

Основні плюси аміачної селітри:

 1. Містить дві ефективні форми азоту: нітратну, яка працює відразу і аміачну, яка засвоюється повільно;
 2. Має дуже добру розчинність, швидко проникає в ґрунт при підживленні;
 3. Додатково збагачене магнієм, покращує фотосинтез та засвоєння інших елементів.

Вапняково-аміачна селітра

Вапняково-аміачна селітра – це добриво, яке окрім азоту додатково містить кальцій, завдяки чому меньше закислює ґрунт. Основна перевага її полягає у тому, що вона немає особливих вимог при внесенні у ґрунт, може вноситись майже по всій території України та  застосовуватись для більшості культур. Особливу ефективність вона проявляє на слабо-кислих і кислих ґрунтах.

Основні плюси вапняково-аміачної селітри:

 1. Підвищує зростання вегетативної маси;
 2. Покращує класність зерна;
 3. Впливає на покращення родючості ґрунту;
 4. Найбільш ефективно працює на кислих ґрунтах.

Карбамід (Сечовина)

Карбамід – є азотним добривом, яке використовують при вирощуванні багатьох культур. Карбамід має найвищий вміст азоту з твердих азотних добрив, а при позакореневому підживленні може швидко засвоюватись через листову поверхню.  Сечовина вважається найбільш ефективною для внесення в ґрунт під культури, які потребують значної кількості азоту на більш пізніх етапах вегетації.

Переваги карбаміду:

 1. Підвищує зростання вегетативної маси;
 2. Покращує якісні показники зерна;
 3. Знижує ймовірність ураження рослин хворобами;
 4. Виключає можливість промивання азоту у ґрунт, оскільки карбамід міститься в амідній формі;
 5. Покращує врожайність.

Карбамідно-аміачна суміш (КАС)

КАС є рідким азотним добривом з високим вмістом концентрації, яке дуже часто застосовують у зонах, де є недостатня вологість. На сьогоднішній день КАС широко використовують українські агрономи. Її суміш вносять разом із мікродобривами, а також засобами захисту рослин.

Переваги КАС:

 1. Має всі основні форми азоту (аміачну, амідну та нітратну), тому забезпечує раціональне і тривале азотне живлення;
 2. Можна вносити комплексно разом із іншими добривами;
 3. Має високу економічну ефективність.

Способи застосування азотних добрив

Азотні добрива можна вносити різними способами

 1. Основне (допосівне, передпосівне) –  спосіб, при якому основна маса добрив вноситься у ґрунт до сівби.
 2. Рядкове (припосівне) – у цьому випадку добрива вносяться саме під час сівби.
 3. Підживлення – спосіб, при якому азотні добрива вносяться у період вегетації рослин.
 4. Позакореневе підживлення – рослини підживлюються за допомогою розчинів добрив обприскуванням їх наземних частин.

Які азотні добрива краще вносити у ґрунт?

Які азотні добрива краще вносити у ґрунт

Компанія «Макош» пропонує на ринку України азотне добриво - аміачну селітру Pulan, що містить дві ефективні форми азоту: нітратну, яка працює відразу і аміачну, яка засвоюється повільно. Також добриво має дуже гарну розчинність, швидко проникає в ґрунт при підживленні і додатково збагачене магнієм, покращує фотосинтез та засвоєння інших елементів.

Основний склад:

Загальний вміст азотуN - 34.4%
Вміст нітратного азоту NO3 - 17,2%
Вміст амонійного азоту NH4 - 17,2%

Окрім цього азотне добриво європейської якості, яке застосовується для віх с/г культур і на всіх типах ґрунтів, як при сівбі, так і при підживленні. Форма добрива - круглі гранули 3-5 мм. Не злежується, рівна кругла гранула дозволяє рівномірно вносити дане добриво на поверхню ґрунту. Добриво потрібно прикрити ґрунтом, для того щоб уникнути втрат азоту. Безпосередньо перед сівбою селітру PULAN можна змішувати з гранульованим суперфосфатом та більшістю комплексних добрив. Не використовувати одночасно із внесенням вапнякових добрив.

Таблицю норми застосування добрива для різних культур вказані за загальними рекомендаціями.

Культури Норма внесення добрив
Соняшник 200-400 кг/га
Соя, горох 200-400 кг/га
Кукурудза 200-400 кг/га
Цукровий буряк 300-500 кг/га
Озима пшениця 200-400 кг/га
Озимий і ярий ріпак 200-400 кг/га
Озимий і ярий ячмінь 200-400 кг/га
Картопля, овочі 250-400 кг/га

Для точного визначення норми рекомендуємо проводити аналіз ґрунту.

Пам’ятайте! Правильне використання азотних добрив допомагає підтримувати ріст та розвиток рослин.

 

Де можна придбати?

Купити добрива рекомендуємо в компанії «Макош», що є офіційним дилером польських мінеральних добрив на території України.

Для Вас пропонуємо тільки якісну продукцію, яка має високий вміст діючої речовини і гарно розчиняється в ґрунті.

А головне – все це, за доступними цінами!  

Схожі статті
А Ви використовуєте нітроамофоску?
Є багато інформації щодо нітроамофоски, але  є багато факторів за і проти застосування даного добрива, але давайте розбиратися. Агрономи часто бачать на полях повесні не розчинені грудки нітроамо..