+38 067 000 10 05

Як вибрати мінеральні добрива для картоплі

Картопля відноситься до однієї з найважливіших культур сільського господарства. На сьогоднішній день наше життя важко уявити  без цієї культури, оскільки люди використовують її в різноманітних напрямках. Культура має чудовий смак (використовується для приготування чіпсів, пюре) і хімічний склад, який сприятливий для здоров'я людей. Бульби картоплі містять в середньому 75-80% води, до 25% сухої речовини та крохмаль (від 14 до 22%), який легко засвоюється і розщеплюється на прості цукри.

Загальна площа картоплі в світі становить близько 18 млн. тонн. У Європу дану культуру вперше завезли з південної Америки. З картоплі можна виготовляти не тільки крохмаль, але й глюкозу, декстрин і навіть спирт. Від 1 т бульб можна отримати в середньому до 100 літрів спирту.

Вона може виступати чудовим попередником як для зернових, так і для більшості інших культур.

Для того, щоб виростити великий і гарний урожай картоплі, важливо звертати особливу увагу питанню її живлення. Культура добре реагує на збільшення рівня поживних речовин у ґрунті. Її використання повністю виправдано заходами для повноцінного розвитку.

Отже, яке добриво слід використовувати для кращого врожаю? Відповідь на питання читайте у нашій статті.

добрива для картофеля

На що слід звернути увагу при живленні картоплі

Агрономи виділяють наступні основні причини.

  1. Картопля володіє не досить розвинутою кореневою системою, тому їй складно засвоювати з ґрунту поживні речовини.
  2. Ранньостиглі сорти картоплі мають особливу потребу до внесення мінеральних добрив. Це пов’язано з тим, що в процесі формування бутонів і періоду цвітіння, зростає засвоєння поживних речовин кореневою системою з ґрунту.
  3. Сорти, які мають довгий період вегетації потребують додаткового підживлення, оскільки формування врожаю відбувається в значно довший період.

Картопля має досить гарну врожайність. Її можна вирощувати після зернобобових, озимих зернових, однорічних і багаторічних трав. Окрім цього, багато аграріїв радять використовувати дану культуру при монокультурному вирощуванні. Однак, незмінне культивування картоплі на постійному місці сприяє появі різноманітних хвороб, з якими потім виникає безліч додаткових проблем.  При повторному вирощуванні картоплі на одному і тому ж полі, навіть при гарній родючості ґрунту, відбувається однобічний винос поживних речовин, який не можливо повністю компенсувати . Врожайність знизяться до 40%. Ось чому не можна повертати культуру на попереднє місце в сівозміні раніше ніж через 3-5 років.

Підготовка ґрунту під картоплю

Від основного обробітку ґрунту залежить врожай та якість бульб картоплі.

Для досягнення гарного результату необхідно виконувати ряд наступних завдань. Мова йдеться про глибоке розпушування орного шару, створення сприятливого водно-повітряного і поживного режиму, нагромадження і збереження вологи, знищення бур'янів, та створення сприятливих умов для діяльності мікроорганізмів.

Підготовка ґрунту під картоплю складається з багатьох етапів, які необхідно проводити восени або навесні.

  1. Визначитись з місцем 

Практично будь-який ґрунт може бути придатним для вирощування картоплі. Найважливіше те, щоб він знаходився в добре освітленій місцевості і мав достатньо вологість.

Важливо пам’ятати, що при вирощуванні цієї світлолюбивої культури в темному місці, вона зазнаватиме нестачі сонячної енергії, бадилля почне витягуватись, листя втратить природній колір, а фаза цвітіння буде слабкішою або відсутньою. Таким чином утворяться бульби дрібного розміру, що сприятиме поганому врожаю.

  1. Тип ґрунту

Картоплю оптимально вирощувати на чорноземах, дерново-підзолистих, сірих лісових грунтах із Ph 5-5,5, тоді бульби виростуть смачнішими і матимуть більший вміст крохмалю.

  1. Обробіток ґрунту

Головне завдання для основного обробітку ґрунту під картоплю  є створення глибокого, пухкого шару ґрунту, який накопичуватиме і зберігатиме достатню кількість вологи.

Окрім цього, додаткове завдання - максимально знищити всі можливі хвороби і шкідники картоплі, насіння бур’янів та змішати добрива з ґрунтом на достатній глибині.

  1. Сівозміна

Найкращим попередником для картоплі є цілина, проте в багатьох випадках приходиться використовувати різноманітні культури, або вирощувати картоплю, як монокультуру з року в рік.

Не рекомендується вирощувати картоплю після інших пасльонових культур, адже ці рослини мають багато спільних захворювань та шкідників.

Потреба картоплі в елементах живлення

Для отримання 1 тонни картоплі важливо враховувати відповідну кількість елементів живлення:

NP2O5K2OCaOSMgBZnCuMn
5270,70,60,70,0070,010,010,02

елементи живлення картоплі

Для забезпечення такої потреби необхідно ретельно підбирати мінеральні добрива, звертаючи увагу на вміст та форми поживних речовин. Правильно обирати норми добрив варто з урахуванням аналізу ґрунту, попередників та особливості вирощуванного сорту.

АзотАзот є основним елементом росту рослини. Через дефіцит цього макроелемента послаблюється розвиток картоплі, знижується врожайність бульб та вміст крохмалю. За нестачі азоту інтенсивніше поглинається хлор, листя відмирає, а бульби зростають значно меншого розміру. При малій кількості калію та фосфору, надмірне азотне живлення сприяє сильному зростанню вегетативної маси, а врожайність знижується. При високих нормах азотних добрив формуються столони другого і третього порядку, через що зростають дрібні бульби картоплі. Товарність врожаю зменшується. Для картоплі краще використовувати амонійні форми азоту.
ФосфорЗавдяки фосфорним добривам прискорюється розвиток рослин, забезпечується інтенсивніший розвиток кореневої системи, що в свою чергу значно покращує засвоєння поживних елементів з ґрунту. Саме елементи покращують ріст бульб і накопичення крохмалю, збільшують стійкість до ураження паршею. Кількість бульб можна збільшити фосфорними добривами, які варто вносити разом з азотними і калійними. Найбільша потреба у фосфорі на початку зростання. Через дефіцит фосфору у тканинах бульб нагромаджується невикористаний нітратний азот у шкідливих для рослини концентраціях.
КалійНайбільш важливе значення під час росту, розвитку та формування вегетативної маси рослини є калійне живлення картоплі. Завдяки калію утворюється крохмаль і збільшується стійкість бульб від пошкоджень, знижується вміст розчинних вуглеводів, підвищується лежкість бульб. Дефіцит калію сприяє затримці відтіку вуглеводів з листя до бульб та знижує вміст крохмалю.

Магній
Велику роль у формуванні повноцінного врожаю бульб картоплі грає магній. Завдяки йому збільшується кількість і ріст бульб, посилюється синтез крохмалю. При гарному забезпеченні магнію знижується негативний вплив надлишкового живлення азотом. Дефіцит магнію часто супроводжується на ґрунтах легкого гранулометричного складу.

Як обрати найкраще мінеральне добриво для картоплі

Система живлення картоплі складається з основного удобрення, припосівного та підживлення. У основне удобрення під картоплю рекомендуємо вноситиKALIUM MAKOSH в нормі 120-250 кг/га, Суперфосфат MAKOSH 100-150 кг/га, або NPK MAKOSH z cynkiem 50-150 кг/га під основний обробіток грунту. Вид добрив залежить від грунтово-кліматичних умов та особливостей сорту.

У припосівне удобрення слід вносити Суперфосфат MAKOSH 100 кг/га, NPK MAKOSH z cynkiem 100-150 кг/га.
Картопля дуже вибаглива до забезпечення магнієм, тому агрономи компанії «Макош» рекомендують проводити живлення MAKOSH MAGNEZOWY під час стеблування у нормі 100-180 кг/га.

Сучасна та ефективна система живлення картоплі повинна бути спрямована на збалансоване забезпечення макро-, мікро- та мезоелементами.

Перше живлення картоплі по листку рекомендуємо проводити у фазі змикання листя в рядку такими мікродобривами:
•    Еколист Моно Марганець - 1л/га; 
•    Сульфат магнію кристалічний АRKOP - 3-7кг/га;
•    МАКСИМУС Екстра РК - 2-3 кг/га;  
•    Максібор 21 - 1-1,5 кг/га або Еколист Моно Бор 1-2 л/га.

В результаті даної обробки зростає вегетативна маса, плодів і насіння, збільшується кількість квітів, ріст стає інтенсивнішим та краща стійкість до несприятливих погодних умов.

Друге позакореневе підживлення необхідно здійснювати у фазі бутонізації, оскільки саме тоді проходить утворення бульб. Здійснення позакореневого підживлення в цей момент є надзвичайно важливим для отримання гарної врожайності. Ми рекомендуємо вносити наступні добрива:
•    Максібор 21 1-1,5 кг/га або Еколист Моно Бор 1-2 л/га;
•    Сульфат магнію кристалічний АRKOP - 3-7кг/га;
•    Еколист Моно Цинк - 1-2 л/га.

Високі та якісні врожаї картопля формує лише за належного забезпечення всіма поживними елементами.

Для захисту картоплі від весняних заморозків рекомендуємо обробити рослини МАКСИМУС AminoMicro, завдяки мікроелементам в хелатній формі, добриво спроможне мінімізувати наслідки низьких температур на рослини.

Агрономи-експерти компанії «Макош» в рамках безкоштовної програми «Агроном 24/7» допоможуть скласти індивідуальну схему живлення картоплі для вашого господарства. Враховуючи аналіз ґрунтів, сівозміну, особливості ґрунту та сорту розробляється схема кожному бажаючому.

Пам’ятайте! Перед приготуванням бакової суміші перевірте компоненти на сумісність. Готову бакову суміш необхідно використати в найкоротший термін. Проводити підживлення необхідно в ранковий чи вечірній час, при відсутності опадів, великої роси та сильного вітру.

Де можна придбати добрива для картоплі

Де можна придбати добрива?

Купуючи мінеральні добрива необхідно звертати увагу на термін їх виготовлення та умови зберігання. Рідкі мікродобрива мають зберігатися в утопленому складі при температурі більше +5 С.

Купити мінеральні добрива і мікродобрива можна в офіційного представника польського заводу в Україні компанії «Макош».

Широкий асортимент, безкоштовна доставка автомобільним і залізничним транспортом, безкоштовна консультація агрономів експертів допоможуть обрати добрива від Макош та отримати сталий і якісний врожай.